Tuesday, 07 January 2020 16:42

USARD Schedule - 2020 Convention

Written by

With the postponement of the annual convention to the weekend of October 9th, the schedule below is subject to change:

Friday Night:

  • 7:00-7:10 The Danbury Drum Corps National Anthem
  • 7:10-7:20 The Rudimental Drum Club of New England (A USARD Chapter)
  • 7:20-7:35 The Western Connecticut State University Percussion Ensemble
  • 7:35-7:50 The Connecticut Hurricanes Drum & Bugle Corps Alumni Drum Line
  • 7:50-8:30 Tributes
  • Carol Willey –Tribute Jim Willey and members of Adamsville Fife and Drum Corps
  • Guy Iannello - Bill McGrath
  • Bobby Cormier- Brendan Mason
  • Alan Cavallo - Dominick Cuccia
  • 8:30- 8:45      Mass Drumming
  1. Hell on the Wabash
  2. Downfall of Paris
  3. Three Camps
  4. Old Dan Tucker
  5. Paddy on the Handcar
  6. Crazy Army
  7. Grey Ghost

 

Saturday:

  • 9:00-9:30   The Young Colonials Fife & Drum Corps Rehearsal Clinic
  • 9:30-9:40    The U.S. Airforce Drum & Bugle Corps Alumni Drum Ensemble
  • 9:40-9:55    The New York Drummers Association (A USARD Chapter)
  • 9:55 - 10:10 The New York Skyliners Drum Quartet
  • 10:10-10:20 Moeller Drummers - Dave Nelson
  • 10:20- 10:30  Middle River Ancients
  • 10:30-  11:30 Individuals
  • 11:30 – 12:30  Lunch Break
  • 12:30  -   1:10 Hip Pickles Drum Band
  • 1:10-  1:20 Individuals Winners Announced
  • 1:20-   1:40 Decades Flammers – A Drum Ensemble Consisting of Former Drummers from Top DCI Drum Corps
  • 1:40-2:00   C.A.D.R.E.  Canadian Associates Drumming Rudimental Excellence
  • 2:00-  2:55  Jim Clark – Some Styles and Techniques of Traditional Field Drumming
  • 2:55-  3:00   Break
  • 3:00-3:20  St Peter's Drum Corps
  • 3:20-3:40  Connecticut Patriots
  • 3:40- 4:00  Individual Winners Perform
  • 4:00-  5:00 The Hellcats of West Point
  • 5:00         Break
  • 6:15-    7:00   Cocktails
  • 7:00-    7:45    Dinner
  • 7:45 -   7:55    President’s Statement
  • 7:55 -   8:00    Sonny Lyons Award
  • 8:00-     8:05    Warren Lee Award
  • 8:05  -8:30    Lifetime Achievement Awards
  •                         Richard Ruquist
  •                         Don Mason 
  •                         Jim Clark
  •                         Bill Rotella
  •                     Steve Young
  •                     William McGrath Jr
  • 8:30- 9:00    Special Presentation by Wolpe's Warriors
  • 9:00       Mass Drumming
  1. Hell on the Wabash
  2. Downfall of Paris
  3. Three Camps
  4. Old Dan Tucker
  5. Paddy on the Handcar
  6. Crazy Army
  7. Grey Ghost

Gary Gillotti

 

Read 489 times Last modified on Friday, 20 March 2020 18:12