The United States Association of Rudimental Drummers - The 2018 Annual U.S.A.R.D. Convention Schedule (Tentative)
Wednesday, 27 December 2017 13:52

The 2018 Annual U.S.A.R.D. Convention Schedule (Tentative)

Written by

usard_Final_2.png

The 9th Annual 2018 U.S.A.R.D. Convention
Genetti Hotel-Wilkes Barre, Pa. April 6, 7 & 8
Register at hotel 2:00-6:30 pm, and with U.S.A.R.D. 2:00-7:00 pm

 

FRIDAY EVENING April, 6

Sponsor Tables:

  • Cooperman Drum Company
  • Calderwood
  • HaMaR Percussion Publications

                                                                                                         

Video Technician: To Be Determined    

 

Opening Ceremonies: 7:00-7:10 pm.

National Anthem or Pledge of Allegiance:   

Welcome & Announcements: 7:10-7:20 pm:

Presentation: 7:20-7:35PM N.E. Chapter USARD w/ G. Gillotti.

TRIBUTES and moment of silence: 7:35-7:50 pm:

Performance 1: Tribute Bill Boerner Skyliners by Joe Fontana

Performance 2: Glenn McCausland Lancraft Performer: TBD   

Honorable Mention: Jimmy Gaboardi / Danbury Drum Corps

Mass Drumming Rehearsal: 7:50–8:15 pm: Click on pdf:

Friday Evening Social Continues from 8:15 on

Saturday Morning

Participants gather in Ball Room at 9:00 AM. Presentations and performances begin promptly at 9:05 AM

Special Presentation: Joe Tompkins/French Drumming 9:05–9:25 AM 

Special Presentation: Ray Moran demonstrates Army Camp Duties of Revolutionary War & Civil War. 9:25–9:45 AM.  

Special Presentation: Chet Doboe 9:45–9:55 presents a “Tribute to Camp Black” highlighting US Army soldiers from the Spanish-American War.   

Performance: Middle River Ancients of Md. 9:55-10:05 AM. Presenter: Bill Mojica, Performers: Fife: Beth Johnson, Bass Drum: Charlie Kammer, Bill Stricklin, Snare: Nick Biscotti, Ron Church, Bill Johnson, Bill Mojica. A narrative of the pieces to be performed will be read.

10 Minute Break 10:05–10:15

Performance: St. Lucy’s Drum Ensemble 10:15-10:22 AM Presenter: Harold “Chew” Gernandt. Performance Continuation: within the 10:23-10:35 AM time is Tom Tererri with highlights of Duke Tererri.

Performance: 10:35-10:50 AM: Air Force Drum Ensemble Presenter: Bob Zarfoss w/Eric Landis, Bill Mojica & Bill Stricklin

10 Minute Break 10:50-11:00

U.S.A.R.D. Jr. Snare, Rudimental Bass, Ensemble Individuals Contest 11:00 am-12:00 noon Main Ballroom. Judge: John Flowers                                            

Lunch Break 12:00-1:15 pm: 1 hour & 15 minutes 

Saturday Afternoon Continued

Special Presentation: 1:15-1:45 PM The John S. “Jack” Pratt with SFC Jeff Prosperie with current and former West Point personnel.

Performance: 1:45-1:55 PM: N.Y. Chapter of USARD: Bill McGrath & Bill Putnam play solos from Emerald Cadets Jr. Corps

Performance Continuation: they then are joined by Joe Fontana performing “The Fifth Measure Treasure” by Bill McGrath  

10 Minute Break 1:55-2:05 PM

Performance: 2:05-2:30 PM: CADRE Presenters Fred Johnson/ Paul Mosley, Performers: Paul Mosley, Brian Fazackerley, Gary Gomez, Ken Miller, John Swartz, Jim Kane, Cliff Blundell, Steve McNamara, Ron Meyers, Josh Jarrell, Ron Huckstep.

Special Performance: 2:30-2:45 John Flowers Presents: The Phoenix Connection performing recently written modern rudimental pieces for drum ensemble.    

Performance: 2:45-3:00 PM Winners of Snare, Bass and Ensemble Contest perform their solos.  

5 Minute Break 3:00-3:05 PM

Special Presentation: 3:05-3:50 PM Jimmy Hurley 45 minutes.

OLDE SCHOOL / NEW SCHOOL / PERPETUAL SCHOOL

Special Performance: Wolpe’s Warriors 3:50-4:15. Presenter: Artie Shannon with Performers: Steve Wolpe, Arthur Shannon, Jill McCutcheon, John Driscoll and Bill MacDonald.    

Special Presentation: 4:15-5:15 PM Wayne Oien   

Effective ways of demonstrating basic fundamentals of rudimental drumming with open discussion

                                                    Clear Ballroom 5:15-6:30 PM

Saturday Evening

Cocktails in Ballroom 6:30-7:00 PM   

Dinner: 7:00-7:45 PM

Presentations/Awards/Acknowledgements: 7:45-8:00 PM

  • Moment of Silence: Re-announce tributes from Friday.
  • Lifetime Achievement 2018:
  • Acknowledgment of New Lifetime Members: Craig Wix
  • Bill Messerschmidt upgrade standard to Life Member.  
  • The 2018 Sonny Lyons Memorial Student Award: Joe Gillotti will introduce Mathew Lyons Jr. to present this year's recipient: Matt will present his father’s memorial student award to: (TBD)
  • Special Awards…Members of the New England Chapter will give a scholarship.
  • President's Comments: (Short)    

After Dinner Feature Presentation:

Special Presentation: 8:00-9:00 AM. Kevin Donka: 2013 DCA Champion Individual Snare Drumming Champion will present:

  • 1st Segment of 25 min w/Riverside Brigade
  • 2nd Segment in a 25 min Clinic/Demonstration
  • 3RD Segment 10 with separate solos                                                                                            

 

Mass Drumming Finale 9:00-9:25 PM. For order of performance click on the title links for pdf copy:

U.S.A.R.D. 9:25-9:55 PM ANNUAL MEETING

Sunday, April 8

Breakfast until 12 Noon

Have a safe trip.  See you next year! Future Dates TBD:

 

 

Read 132 times Last modified on Wednesday, 10 January 2018 18:45